EN
T2 HAKKINDA ÜRÜN & HİZMETLER REFERANSLAR & ORTAKLAR İLETİŞİM BAŞVURU BLOG
HAKKINDA ÜRÜN & HİZMETLER REFERANSLAR & ORTAKLAR İLETİŞİM BAŞVURU4 BLOG
ÜRÜN & HİZMETLER
GELİR VE GÜVENCE YÖNETİMİ KREDİLENDİRME VE RİSK YÖNETİMİ SİSTEMİ

KREDİLENDİRME VE RİSK
YÖNETİMİ SİSTEMİ

RİSKFREE, her türlü iş emri (kredi talep, yeni sipariş, satış, devir vb.) ve kampanya işlemlerinde kurumun maruz kalabileceği sahtekârlık riskinin ve sorunlu alacakların minimum indirilmesi için geliştirilmiş bir “Kredibilite ve Risk Yönetim Sistemi”dir.

Başta sipariş yönetim sistemleri olmak üzere kurumun diğer ana sistemleri (kampanya yönetimi, krediler, nakit akış yönetimi, alacak takibi, müşteri ilişkileri, vb) ile entegre olarak, her türlü kredibilite ve risk bilgilerini ihtiyaç durumunda hem grafik arayüzler vasıtasıyla hem de servis olarak sunar. Söz konusu bu servis, tekil sorgulara, toplu sorgulama veya periyodik sorgulamalar için de uygundur.

RISKFREE / ORKA

TÜRKTELEKOM

Söz konusu bu servis, tekil sorgulara, toplu sorgulama veya periyodik sorgulamalar için de uygundur.İşletilecek kural tasarımı, sürükle-bırak mantığıyla hızlı ve zahmetsizce gerçekleştirilebilir. Bu kural motoru sayesinde, her türlü karar operasyonunda ve mantıksal gruplama işlemlerinde eksiksiz bir çözüm sunar.

Kredibilite modülü RİSKFREE’nin önemli bir parçasıdır Kredibilite hesabı sırasında “ilgilinin” (müşteri, potansiyel müşteri vb. ) için geçmiş ödeme performansı, ödeme alışkanlıkları, mevcut riski, kredi skoru gibi farklı girdiler kullanılabilir.Bu amaçla kurumun kendi içindeki sistemlerden bilgi alınabileceği gibi Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile entegrasyon sağlanarak da yapılacak hesaplamada farklı boyutlar göz önüne alınabilir. Kredibilite hesabında medeni durum, mezun olunan okul, ikamet edilen il, çocuk sayısı, araba/ev sahiplik durumu gibi pek çok demografik değer kullanılabilir.

RİSKFREE sistemi içinde bir Risk Yönetim Modülü bulunur Açık hesaplar, taahhütlü abonelikler, cihazlı kampanyalar gibi alınmış ve henüz ödemesi yapılmamış/tamamlanmamış hizmetler, krediler, çekler, vb ürünler/hizmetler bu modül için risk yönetimi sürecinde girdi olarak kullanılabilir.

Kurumların mevcut İş Zekası (Business Intelligence) uygulamaları ile de entegre olup farklı raporların ortaya çıkartılması da sağlanabilir.

TeleManagement Forum (TMForum) uyumlu esnek entegrasyon altyapısı ve veri modeli sayesinde gerek ihtiyaç duyduğu bilgiye erişim ve gerekse de ihtiyacı olan sistemleri beslemek anlamında “evrensel” karar verme birimi olma yanında yaygın kullanılabilen bir kredibilite sistemi olmuştur.

Bütün bu yeteneklerinin yanında, RİSKFREE, müşteri ile ilgili yapılacak sorgulamalarda;

Listelenecek kayıtların benzerlik oranı konfigüre edilebilir bir şekilde, çeşitli kriterlere (adı-soyadı, ana-bana adı, doğum yeri, doğum tarihi) göre benzer kayıt araması yapabilir;

Manuel olarak müşteri listeleri (kredibilite notu ve riski göz ardı edilerek belli bir yaptırıma tabi olacak müşteriler) oluşturabilir;

Yine manuel olarak müşteri istisna listeleri (kredibilite notu ve riski göz ardı edilerek herhangi bir yaptırıma muhatap olmayacak müşteriler) de oluşturulabilir.

RISKFREE Müşterilerine • Merkezi Kredibilite Sistemi
• Esnek bir Risk Yönetimi altyapısı
• Mali boyutu olan her türlü müşteri etkileşimi
• Borç ödenmeden yeni hizmet veya kampanya alımlarının engellenebilmesi
• Yeni abonelik risklerinin azaltılması
• Tahsilat artırımı
faydalarını sunar.

RISKFREE Özellikleri: • Performanslı Kural Motoru: Saniyede 50 bin kural işleyebilme hızında, ölçeklenebilir kural motoru
• Entegre Altyapı: Entegre veri modeli, standart entegrasyon altyapısı, ileri mantıksal analiz yetenekleri, risk uygulama ve raporlama yetenekleri ile uçtan uca bir çözüm,
• Zengin Metodoloji Yetkinliği: Bir çok entegre risk uygulama bileşeninin tek tek veya birlikte bir akış halinde kullanılabilmesi,
• Esnek Çözüm Yaklaşımı: Son kullanıcı tarafından kurulum gerektirmeden yeniden konfigüre edilebilen kural motoru parametreleri ve akışı, veri, model, mantıksal analiz ve raporlama yetenekleri ile kurum ihtiyaçlarına birebir karşılık gelebilme,
• Kullanıcı Dostu & Web Tabanlı Kullanım: İster servisleri ile ister web tabanlı arayüzü ile kurum genelinde güvenli ve etkin kullanım olanağı.

PROJE BAĞLANTILARI